رنگشناسی و مد

ترکیب رنگ در طراحی لباس | اصول رنگ شناسی

سلام، امروز می خواهم مطلبی درباره ترکیب رنگ با شما در میان بگذارم. با شناخت درست از رنگ، نمود آن، اثر آن، هماهنگی بین رنگها و خواص آنها می توان ترکیبات رنگی بسیار جذابی تولید کرد که بخصوص در زمینه طراحی لباس و مد و حتی طراحی پارچه می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. وقتی مردم از هماهنگی رنگ صحبت می کنند در واقع اثر کنار هم قرار گرفتن دو یا سه رنگ را مودر ارزیابی قرار می دهند. از نظر بسیاری مجموعه رنگها زمانی هماهنگ نامیده می شوند که از چند رنگ خویشاوند و یا چند رنگ مختلف با درجه تیره و روشنی یکسان حاصل شده باشند ولی در واقع این تصور از جذابیت یک ترکیب رنگی، همواره درست نیست. برای درک ببشتر مطلب، امروز چند تعریف اساسی با هم دوباره مرور کنیم.

اصول رنگ شناسی

تعریف رنگ

عبور نور از یک منشور بلورین با قاعده مثلث آنرا به طیف رنگی متشکل از هفت رنگ قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نیلی و بنفش تجزیه می کند. رنگ اشیاء به واسطه طیف نوری که سطح آنها جذب می کند و طیف نوری که از سطح آنها بازتاب می شود، شکل می گیرد. به عنوان مثل اجسام قرمز رنگ تمام امواج نوری بجز قرمز را جذب می کنند و طیف قرمز را بازتاب می دهند که این باعث قرمز دیده شدن آنها می شود. اجسام سیاه رنگ به این دلیل سیاه هستند که تمام طیف نور را جذب کرده و هیج نوری از آن را بازتاب نمی دهند. در مقابل اجسام سفید رنگ تمام طیف نور را بازتاب می دهند و سفید دیده می شوند.

رنگ های اصلی

سه رنگ اصلی، قرمز، آبی و زرد می باشد. از ترکیب این سه رنگ، رنگ سیاه حاصل می شود.

رنگهای ثانویه

ترکیب دو به دوی رنگهای اصلی باعث بوجود آمدن رنگهای ثانویه می شود.

زرد + قرمز = نارنجی
زرد + آبی = سبز
قرمز + آبی = بنفش

رنگهای مکمل

هر کدام از رنگهای ثانویه مکمل یکی از رنگهای اصلی است که در ترکیب با آن رنگ ثانویه حضور ندارد به عبارت ساده تر مکمل رنگ نارنجی که از ترکیب قرمز و زرد تشکیل شده است رنگ آبی است. مکمل رنگ سبز که از ترکیب زرد و آبی تشکیل شده است قرمز و مکمل رنگ بنفش که از ترکیب قرمز و آبی ایجاد شده است زرد می باشد.

دایره رنگ دوازده رنگ

یک دایره مطابق شکل است :

رنگهای اصلی: مثلث وسط شامل سه رنگ اصلی زرد، آبی، قرمز است.

رنگهای ثانویه: شش ضلعی میانی شامل رنگهای ثانویه سبز، نارنجی، بنفش است که از ترکیب دو رنگ اصلی ایجاد شده اند.

رنگهای ثالث: رنگهای ثالث دورتا دور دایره قرار می گیرند و هرکدام از ترکیب یک رنگ اصلی و یک رنگ ثانویه بوجود می آیند.

زرد-نارنجی = زرد + نارنجی

قرمز-نارنجی = قرمز + نارنجی

قرمز-بنفش = قرمز + بنفش

آبی-سبز = آبی + سبز

زرد-سبز = زرد + سبز

آبی-بنفش = آبی + بنفش

 

رنگهای سرد و گرم

با مراجعه به دایره رنگ مشاهده می شود که زرد روشن ترین رنگ و بنفش تیره ترین آنهاست. برروی قطر عمود بر این محور دو رنگ قرمز-نانجی و آبی-سبز را مقابل هم داریم که به ترتیب گرمترین و سردترین رنگهاست. بنابراین شش رنگ زرد، زرد-نارنجی، نارنجی، قرمز-نارنجی، قرمز، قرمز-بنفش به عنوان رنگهای گرم و رنگهای بنفش، بنفش-آبی، آبی، آبی-سبز، سبز، زرد-سبز رنگهای سرد هستند.

رنگهای خنثی

رنگهای در گستره ای از تیره تا روشن همچون مشکی، خاکستری، بژ، کرم، قهوه ای و سفید رنگهای خنثی هست. این رنگهای در دایره رنگی وجود ندارند و به نوعی رنگهای برگرفته از طبیعت هستند مثل رنگ خاک، سنگ، چوب، گرانیت،مرمر و …

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This is a test site
Build with Digits